ارائه دهندگان سرویس های ابری چگونه کسب درآمد می کنند؟

ارائه دهندگان سرویس های ابری چگونه کسب درآمد می کنند؟

امروزه تکنولوژی cloud به یکی از مطالب مهم و مورد علاقه مندی حوزه های تجارت دیتا تبدیل شده است، در تکنولوژی cloud این امکان بوجود می آید، که اطلاعات در فضای اینترنت ذخیره سازی و یا پردازش گردد.

در این نوع ذخیره سازی ها و پردازش ها هزینه برای مشترک کمتر خواهد بود به دلیل آنکه پروایدرهای این صنعت از تکنولوژی هایی استفاده می نمایند، که بهره وری را به مراتب بالا می برد و روز به روز نیز در حال ارتقا است و سعی می نمایند که در طراحی دیتا سنترهای خود از این تکنولوژی ها بهره برداری نمایند.

موارد زیر به عنوان بعضی از کارایی های این سامانه ها هستند:

بدلیل اینکه هر فعالیت شامل هزینه های ثابتی می باشد، در صورتی می توان به بالاترین بهره وری رسید، که از بیشترین ظرفیت موجود در فعالیت استفاده نمود.

 1. منابع بگونه ای در مناطق تقسیم بندی می گردند که اگر در یک منطقه پیک کار باشد، درست در منطقه دیگر بلا استفاده باشد به عنوان مثال اگر ساعت کاری 8 تا 4 باشد، طوری طراحی می گردد که از ساعت 4 بعد از ظهر به بعد خدمات به منطقه دیگری صورت گیرد و در همین سیکل از ساعت 12 تا 8 صبح به منطقه دیگری خدمات بدهد، در این نوع بهره برداری چون در تمام زمان امکان استفاده و بهره برداری از دیتاسنتر مهیا می باشد، بهره وری نسبت به مناطقی که فقط در یک بازه زمانی 8 ساعته فعالیت می نمایند 3 برابر بیشتر است.
 2. سعی برآن است که دیتا سنترها در مکان هایی نصب کردد که برق ارزان قیمت تری داشته باشد، در مناطقی که سوخت ارزان است و یا تامین انرژی ها از منابع تجدید پذیر (مانند توربین های آبی و بادی و سلول های خورشیدی) امکان پذیر است، هزینه تمام شده برای خدمات دهنده کمتر خواهد شد.
 3. سعی بر آن است که دیتا سنتر ها در محل های خنک ساخته شوند، با نصب دیتاسنتر ها مثلا در مناطق نزدیک قطب به دلیل این که سرمایش با هزینه کمتری بدست می آید، نیاز به هزینه بالای راه اندازی سیستم های سرمایشی نیست و هم در مصرف انرژی و هم در هزینه های راه اندازی به صرفه خواهد بود.
 4. سعی می شود از حداکثر منابع استفاده گردد، به عنوان مثال در سرور ها امکان استفاده از درصد بسیار بالایی از RAM,CPU ,IO می باشد و این قابلیت افزایش بهره وری را ایجاد می نماید.
 5. هزینه راه اندازی سرور ها به مراتب از تعداد زیادی PC که ظرفیت یکسانی را داشته باشند ارزانتر است.
 6. مصرف انرژی در حالت برابر با ظرفیت جزیره ای بسیار کمتر می باشد، بدلیل تجمیع می توان از مصرف انرژی های جزیره ای ثابت جلوگیری کرد.
 7. منابع ورودی از آپلود دیتا (صادرات دیتا): یکی از موارد درآمد زا که در آن خدمات دهنده ها از ان نفع می برند، افزایش ظرفیت اینترکانکشن های درخواستی از آنان می باشد، با توجه به اینکه از آپلود دیتا امکان در آمد می باشد، می توان از این مزیت برای نفع غیر احتسابی اولیه بهره برد.
 8. استفاده از HA Active/Active در این مدل خدمات دهنده ها می تواند به مدل یک لود بالانسر عمل نمایند، بدون این که نیاز به چند سری متفاوت از تجهیزات باشد و فقط با استفاده از منابع موجود بین چند دیتا سنتر بار تقسیم خواهد داشت.
 9. استفاده از HA Active/Standby در این مدل خدمات دهنده می تواند، در صورتی که یکی از دیتاسنتر ها قطع گردید، باز هم از خدمات به مشتریان باز نماند و با مهاجرت به دیتا سنتر و یا سرور بعدی این خدمت را ادامه داد.
 10. هزینه تجمیع سرور ها بسیار کمتر می باشد و استوریج ها در استفاده بالا با تکنولوژی های bulk با هزینه کمتری روبرو خواهند شد.
 11. نیروی انسانی که در حالت جزیره ای لازم است بیشتر خواهد بود.
 12. قابلیت استفاده از منابع به اشتراک گذاری شده در کلود به راحتی قابل انجام می باشد، به عنوان مثال در کلود منطقه ای شماره 1 با کمبود منبع RAM,IO روبرو شده ایم، با استفاده از کلود توانایی به اشتراک گذاری از دیگر منابع برای واحد تحت فشار امکان پذیر است.

در چند سطر بالا سعی شد که علت اصلی علاقه مندی به طرف cloud مورد بررسی قرار گیرد، در شماره بعدی در مورد نحوه اتصال و حل مشکل پردازشی بیشتر مطالعه خواهد شد.

این مطلب در مجله علمی تخصصی نسیم ارتباط شماره اول توسط حامد رستگار مقدم نگارش و به چاپ رسیده است.

2 دیدگاه
 1. اصلا توی متن مقاله هیچ پاسخی به عنوان مقاله داده نشده!

  • مدیر سایت 1399/10/10 در 11:16 پاسخ

   سلام. ممنون از انتقاد شما. انشالله در شماره های بعدی مقالات پخته تر خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.