ارتباط سرورهای VoIP با دوربین های تحت شبکه با پروتکل RTSP

اتصال ویپ به دوربین

یکی از معضلات استفاده از پروتکل های مختلف نیازمندی به ابزارهای متفاوت است. به عنوان مثال اگر بخواهیم دوربین های تحت شبکه خود را مدیریت کنیم باید از ابزار خاص استفاده نماییم و اگر بخواهیم کنفرانس صوتی و تصویری داشته باشیم از یک ابزار دیگر و اگر نیاز به ارتباط ویپ باشد به یک ابزار دیگر نیاز داریم.
با وجود اینکه تمام این ابزارها عملا روی صدا و تصویر کار می کنند باز سامانه های متفاوتی وجود دارد. این ناهمگونی ها در سازمانهای بزرگ چالش ایجاد می کند و مدیران سازمان های بزرگ مایلند از ابزارهای یکپارچه سازی استفاده نمایند.
بر اساس این فرضیه تیم تحقیق و توسعه نسیم تلکام ابزاری طراحی نموده است که می تواند از یکسو با دوربین های تحت شبکه (IP Camera) و از سویی دیگر با سرورهای مرکز تلفن ویپ اتصال برقرار نماید و تصویر را بر روی تلفن های تصویری نمایش دهد. در گام بعدی ارائه تصاویر و ویدئوها روی وب نیز امکان پذیر می شود. این عملیات با تبدیل پروتکل RTSP به SIP قابل انجام می باشد.

روند کلی سمت سرور پروژه RTSP Service

در سیستم بالا ابتدا درخواست ها از سمت سرور نوشته شده توسط کملیو و سی به سمت سرویس نوشته شده توسط پایتون به سرویس سوکت (TCP Socket Service) ارسال می شود و درخواست های ارسال شده به سوکت وارد صف در سرویس ReqestSessionManagerService می شوند . حالا درخواست ها به ترتیب براساس نوع تایین شده ، سش مخصوص به آن در داخل Camera Session و Device Session و Camera Account Call Session ساخته می شود و ارتباط سرور با دوربین و دیوایس ها برقرار شده و پکت ها از سمت دوربین موردنظر به سمت دیوایس موردنظر ارسال می شود.

در این سیستم به ازای هر دوربین یک سوکت برای ارتباط با دوربین و یک سوکت برای گرفتن پکت های ویدیو از دوربین ایجاد می شود و به ازای هر دیوایس نیز یک سوکت برای ارسال ویدیو به دیوایس ارسال می شود.

انواع درخواست های ارسالی

درخواست setup

type=setup,cam_ip=192.168.10.104,cam_port=554,cam_user=admin,cam_pass=mypass,call_id=1234

در درخواست setup اطلاعات مورد نیاز برای ارتباط با دوربین قرار دارد و همچنین یک call_id که مشخص کننده هر تماس می باشد قرار داده شده است و به ازای هر درخواست از این نوع ، یک Camera Session براساس cam_ip و cam_port و یک Camera Account Call Session براساس یکتا بودن call_id ساخته می شود وهمچین ارتباط با دوربین از طریق سوکت برقرار شده و اطلاعات ویدیو بر روی چنل یکتا برای آن دیوایس در redis ارسال می شود.

درخواست play

type=play,device_ip=192.168.100.148,device_port=8006,call_id=12345

در درخواست play اطاعلت اتصال به دیوایس قرار دارد و همچنین یک call_id که مشخص کننده هر تماس می باشد قرار داده شده است و به ازای هر درخواست از این نوع، یک Device Session براساس یکتا بودن cam_ip و cam_port و device_ip و device_port ساخته می شود وهمچین ارتباط با دیوایس از طریق سوکت برقرار شده و بر روی چنلی که دوربین بر روی آن پکت های ویدیو را می فرستد listen شده و پکت ها از طریق سوکت به دوایس ارسال می شود.

 

درخواست info

type=info,cam_i=192.168.10.104,cam_port=554,cam_user=admin,cam_pass=mypass,call_id12345

در درخواست info اطلاعات مورد نیاز برای سوییچ با دوربین قرار دارد و همچنین یک call_id که مشخص کننده هر تماس می باشد قرار داده شده است و به ازای هر درخواست از این نوع ، یک Camera Session براساس cam_ip و cam_port و یک Camera Account Call Session براساس یکتا بودن call_id ساخته می شود وهمچین ارتباط با دوربین ازطریق سوکت برقرار شده و اطلاعات ویدیو بر روی چنل یکتا برای آن دیوایس در redis ارسال می شود. (در خواست info در پشت صحنه به صورت داخلی تبدیل به دو درخواست setup و play می شود که براساس در call_id درخواست setup آپدیت و درخواست play مجددا ارسال می شودو همچنین سش دیوایس مجددا ایجاد می شود)

 

درخواست bye

type=stop,call_id=12345

در درخواست bye تنها call_id فرستاده شده و براساس آن Camera Session و Device Session و Camera Account Call Session حذف می شود.

دیاگرام کامل پروژه RTSP Service

اتصال ویپ به دوربین

ویدئو آموزشی اتصال سرورهای ویپ با دوربین های آی پی با پروتکل RTSP

 

ارائه دهنده: حامد رستگار مقدم (واحد تحقیق و توسعه نسیم تلکام)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.