حمایت نسیم تلکام از کنفرانس بین‌المللی شهر هوشمند، اینترنت اشیا و کاربردها

کنفرانس بین‌المللی شهر هوشمند، اینترنت اشیا و کاربردها

نسیم تلکام در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود از کنفرانس بین‌المللی شهرهای هوشمند، اینترنت اشیا و کاربردهای آن حمایت می‌کند.

چرا اینترنت اشیا مهم است؟

پیدایش و افزایش چشم‌گیر تولید و استفاده از ابزارهای اتصال به شبکه جهانی اینترنت از جمله دستگاه‌هایی نظیر تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها و گجت‌های پوشیدنی افزون بر نسل قدیم کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها و سایر ابزارهای متصل به اینترنت، توان‌مندی ارائه طیف وسیعی از خدمات را فراهم نموده است. در چنین شرایطی و با گسترش چشم‌گیر استفاده از بستر اینترنت، تصور دنیایی که در آن هر شی علاوه بر ارتباط با دیگر اشیاء از طریق شبکه، به صورت خودکار به فعالیت می‌پردازد، امری دور از ذهن نیست.

به این مفهوم جدید اینترنت اشیاء می‌گوییم، مفهومی که توسط آن طیف وسیعی از اشیاء فیزیکی و منطقی از طریق این بستر به صورت پیوسته به یکدیگر متصل و این امکان برای انسان‌ها و ماشین‌ها فراهم می‌آورند که بتوانند فارغ از وابستگی‌های مکانی و زمانی به سادگی و بدون صرف هزینه‌های سربار به اطلاعات تولید شده توسط آن‌ها دسترسی، کنترل و مدیریت داشته باشند. اینترنت اشیاء،به اشیاء و وسایل پیرامون ما که به شبکه های اینترنت متصل هستند اشاره دارد و توسط برنامه هایی در تلفن های هوشمند و تبلت ها، کنترل و مدیریت می شوند.

پیش بینی شده است که تا سال 2023، بیش از 75 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل خواهد بود. بنابراین با رشد هر چه بیشتر این تکنولوژی، سنسورها، دستگاه ها و شبکه های بیشتری به وجود می آیند که می توانند با یکدیگر و کاربرانشان ارتباط برقرار کنند. اینترنت اشیاء درحوزه های مختلف، کاربردهای متنوعی دارد. یکی از مهم ترین این حوزه ها، شهر هوشمند است. شهر هوشمند شامل مفاهیمی نظیر ساختمان های هوشمند، کنترل هوشمند ترافیک، حمل و نقل هوشمند، انرژی هوشمند، پارکینگ هوشمند، روشنایی هوشمند، مراقبت های درمانی هوشمند، کشاورزی هوشمند و غیره می شود.

شهر هوشمند و اهمیت آن

یک شهر برای اینکه هوشمند باشد، نیاز نیست که همه این اجزا را داشته باشد و ممکن است با توجه به هزینه ها و تکنولوژی های موجود، فقط بعضی ازسرویس های شهر هوشمند راشامل باشد. به صورت کلی، اگر شهرهای هوشمند عملیاتی شوند، باعث کاهش مصرف انرژی، کاهش انتشار کربن، کاهش زباله های شهری و افزایش رضایت شهروندان از خدمات شهری می شود.

یک شهر هوشمند محلی است که در آن، شبکه ها و سرویس های قدیمی به صورت انعطاف پذیرتر، کاراتر و موثرتر با استفاده از تکنولوژی های ارتباطی، دیجیتالی و اطلاعاتی عمل کنند تا سرویس دهی بهتری برای شهروندان داشته باشند. شهرهای هوشمند، سبزتر و امن تر و سریع تر و دوستانه تر هستند.

پیش بینی شده است که تا سال 2030، بیش از 60 درصد از مردم در شهرها زندگی خواهند کرد. بنابراین تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطی، سیاست های دولت و شرکت های خصوصی نقش عمده ای در اجرای راه کارهای مسائل، سرویس ها و برنامه های شهر هوشمند دارند. در این میان، الگوهای مربوط به اینترنت اشیاء، نقش مهمی در برنامه های مربوط به جامعه و همچنین صنعت ایفا می کنند.

با توجه به اهمیت شهرهای هوشمند و نقش آنها در رضایت مندی بیشتر مردم و ارائه خدمات بهتر به شهروندان و همینطور با توجه به اهمیت اینترنت اشیا و کاربردهای آن، گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری دانشگاه اصفهان و قطب اینترنت اشیاء دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به برگزاری “چهارمین کنفرانس بین المللی شهرهای هوشمند، اینترنت اشیا و کاربردها” در تاریخ 27-26 شهریور 1399 در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد می نماید. امیدواریم با مشارکت دانشجویان و پژوهشگران و بخش صنعت کشور، شاهد برگزاری موفق این رویداد باشیم.

تایید کنفرانس توسط IEEE

کنفرانس بین‌المللی شهر هوشمند، اینترنت اشیا و کاربردها توسط IEEE تایید شده است. کلیه مقالات انگلیسی پذیرفته شده، در IEEE نمایه خواهند شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت کنفرانس مراجعه فرمایید.

https://sciot2020.um.ac.ir

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.